Wybór sposobu filtracji do Twojego akwarium 0
Wybór sposobu filtracji

Jak najlepiej filtrować wodę w akwarium? Oto jest pytanie.

 

Dobór właściwego sposobu filtracji jest kluczem do odniesienia sukcesu w hodowli ryb. Każdy początkujący akwarysta zadaje sobie pytanie jaki filtr kupić. Jest to jedna z pierwszych trudnych decyzji, gdyż rynek oferuje wiele typów filtrów akwariowych. Lata eksperymentów i testów nie przyniosą jednoznacznej odpowiedzi, jaki filtr jest najlepszy. Należy bowiem umiejętnie dopasować filtr do naszych aktualnych potrzeb i warunków panujących w akwarium. Filtrować wodę można na co najmniej kilkanaście różnych sposobów. Przy wyborze kluczowym kryterium jest obciążenie danego zbiornika, które określane jest na podstawie:


1. rodzaju i ilości pływających w nim ryb oraz sposobu ich karmienia
2. wartości pływających w systemie ryb
3. czynników zewnętrznych losowych (brak prądu)
4. czasu, którym dysponujemy
5. nakładów finansowych na budowę i utrzymanie filtracji
6. oraz wielu innych indywidualnych czynników

Zacznijmy od pierwszego punktu. Im więcej ryb pływa w zbiorniku, tym więcej znajduje się w nim zanieczyszczeń stałych, które wymagają określonego czasu na rozłożenie lub miejsca na tymczasowe zdeponowanie. Co za tym idzie w zbiornikach przerybionych lub z obsadą ryb, które mocno brudzą wodę postawić należy duży nacisk na filtracje mechaniczną. Wkłady gąbkowe oraz fizelina będą tu głównymi mediami filtracyjnym. Do tego rodzaju wkładów nadają się filtry wewnętrzne mechaniczne (rys.1), filtry kaskadowe, filtry kubełkowe (rys.2) i rozwiązanie techniczne zwane sump (rys.3).

rys.1 - filtr wewnętrzny                                                        rys.2 - filtr kubełkowy                  rys.3 - sump

                             

 

 

Przy hodowlach na większą skalę do filtracji mechanicznej zastosować można specjalne piaskowniki(rys.4) lub osadniki. Te pierwsze są dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o poprawianie jakości wody. Niestety, niosą za sobą spore nakłady finansowe w postaci dużego zużycia wody do płukania filtra. Wymagają również oddzielnego zasilania pompą o dużej mocy. Ponadto samo urządzenie wraz w wkładem jest dość kosztowne. Drugi typ filtracji to osadnik, czyli filtracja opierająca się na zwykłym i dość skuteczne, jedyną wadę stanowi ilość pracy jaką trzeba włożyć w pozbycie się osadu.

rys.4 - piaskownik

 

Teraz krótko omówimy drugi i trzeci punkt, ponieważ są one powiązane ze sobą. Wysoka wartość ryb wpływa bezpośrednio na decyzję o zakupie lepszego filtra, który będzie niezawodny i w razie awarii zminimalizuje straty spowodowane śmiercią ryb. Takim rozwiązaniem jest filtr zraszany(rys.5) umieszczony nad akwarium. W momencie gdy ruch wody ustaje, zostaje natychmiast przerwany kontakt filtra z wodą, a pozostałe w nim nieczystości nie dostają się do akwarium. To najbezpieczniejszy rodzaj filtracji, niestety również nie pozbawiony wad. Pierwszą z nich jest długi okres dojrzewania takiego filtra, który sięga nawet 30 dni. Drugą jest to, że zajmuje sporo miejsca nad zbiornikiem i tym samym zmniejsza pole manewru i utrudnia bieżącą obsługę akwarium. Trzecią chyba najpoważniejszą wadą jest jego wrażliwość na podawane leki.

rys. 5 - filtr zraszany                             

Jeśli ryby są wyjątkowo cenne warto zainwestować oprócz filtracji mechanicznej i biologicznej w filtrację chemiczną. 
Rodzaj zastosowanego złoża należy dostosować do rodzaju substancji jakich chcemy się pozbyć:


a) leki, metale ciężkie, inhibitory wzrostu – węgiel aktywny (rys. 6)
b) twardość węglanowa i ogólna- żywice jonowymienne
c) azotany- zeolit (rys. 7)

rys. 6 - węgiel aktywny                            rys. 7 - zeolit

                               

 

Specyficznym rodzajem filtracji pozwalającej utrzymać idealną klarowność wody są filtry narurowe (rys.8). Wkład o określonej wielkości oczek pozwala usunąć nawet najmniejsze cząsteczki. Ten rodzaj filtracji również nie jest bez wad. Wymaga sporego nakładu pracy i jest stosunkowo drogi w eksploatacji. Wkład trzeba co kilka dni lub częściej, w zależności od typu zbiornika, wymieniać na nowy.

rys.8 - filtr narurowy                                    rys. 8.1 -filtr narurowy

             

 

Po czwarte, czas jaki musimy poświęcić na obsługę filtracji danego zbiornika. Im większy nacisk kładziemy na filtrację biologiczną, tym mniej czasu będziemy musieli poświęcić na jej utrzymanie, np. dobrze wykonany filtr zraszany lub sump wymaga zaledwie kilku minut obsługi w ciągu tygodnia. Należy jedynie sprawdzić czy pompa odpowiednio zasysa i czy w komorze przelewowej nie ma ryb. Nie powinno ich tam być, ale zalecamy zawsze sprawdzać. Wadą takiego rozwiązania jest wrażliwość zbiornika na związki chemiczne, które przedostają się do środka. Ilość ryb w takim akwarium jest też mocno ograniczona. Im więcej stopni filtracji, szczególnie mechanicznej, tym częściej należy kontrolować stan filtra:

Częstotliwość obsługi filtra w zależności od użytych mediów filtracyjnych:
Fizelina: raz na 3 dni 
Filtry narurowe: co 3 dni
Gąbki: raz na 7 dni
Osadnik: raz na 30 dni
Filtracja chemiczna wymaga wymiany złóż co około 30 dni (zależnie od zaleceń producenta).

Piąty punkt dotyczy kwestii finansów jakimi dysponujemy na budowę i utrzymanie danej filtracji. Poniżej zestawienie poszczególnych sposobów filtracji w zależności od kosztów eksploatacji:


- filtry wewnętrzne, koszt zakupu: 30 -200 zł,  utrzymanie: 5-10 zł/rok za wodę do płukania gąbki+prąd
- filtr kaskadowy, koszt zakupu: 60 - 300 zł, utrzymanie 5-10 zł/rok za wodę do płukania gąbki+prąd
- plujka, koszt zakupu: 15-40 zł, utrzymanie 5-10 zł/rok za wodę do płukania gąbki
- sump, koszt zakupu: 500- ∞ zł, utrzymanie: 10- 100 zł/rok za wodę do płukania gąbki+prąd
- filtry narurowe: 180-1000 zł, utrzymanie: 100-200 zł miesięcznie za wkłady
- filtr zraszany: ok. 200 zł, utrzymanie: 5-10 zł/rok za wodę do płukania gąbki + prąd
- filtr zewnętrzny kubełkowy: 200-5000 zł, utrzymanie: 5-10 zł/rok za wodę do płukania gąbek + prąd
- filtr piaskowy: 500- 18 000 zł, utrzymanie: 100-1000 zł za wodę do płukania filtra.
- Lampa UV: 200-1000 zł, utrzymanie: 30-100 zł w zależności od ceny żarnika


W punkcie szóstym skupimy się na innych czynnikach, które nie mieściły się w ramach żadnych wcześniej opisanych. Przykładem takiego rodzaju czynnika niesklasyfikowanego jest na przykład ilość nowych ryb przechodząca praz akwarium oraz  częstotliwość podawania leków.

W przypadku zbiorników handlowych należy maksymalnie uprościć proces, najlepiej do filtracji mechanicznej oraz filtra UV. Częste podmiany zabezpieczą nas przed spadkiem jakości wody, a lampa UV przed patogenami. 

Poniżej zestawienie zalecanych sposobów filtracji dla zbiorników o większej pojemności: 
dla dużych: 1000-2000 l : Sump + lampa UV
dla bardzo dużych: 2000 l - 50 000 l : złoże zraszane w kominie filtracyjnym + piaskowniki + lampy UV
dla ogromnych: 50 000 - ∞ : denitryfikator (rys.9) + piaskowniki + filtracja chemiczna + złoże biologiczne w złożu zraszanym lub złoże napowietrzane, zasilane tlenem co najmniej 2 m3 na 50 000 l, lampy UV*

rys.9 - denitryfikator                                                

                        


*Kilka słów wyjaśnienia odnośnie ostatniego rodzaju filtracji, gdyż nie jest on powszechnie znany.
Składa się on z:
- złoża biologicznego (biobale) dokarmiane 10% kwasem octowym. Pierwsza komora zawiera złoże o zwiększonej zawartości tlenu w wodzie. Drugi zbiornik to denitryfikator wolno-przepływowy. Trzeci zbiornik zaopatrzony jest w żarnik UV do sterylizacji wody. 

 

rys.10 - system filtracji XL

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl